Neked is eleged van már abból, hogy nap mint nap bejárj a munkahelyedre és egy főnök parancsára dolgozz? Vágysz a szabadságra és az önállóságra? Akkor itt az ideje, hogy komolyan fontolóra vedd a vállalkozóvá válást! Persze tudom, nem egyszerű belevágni, de ne aggódj, megmutatom neked azt a 3 lépést, amivel vállalkozó lehetsz.
Tudom, hogy sokféleképpen lehet az ember vállalkozó, de azt is tudom, hogy legtöbben azt sem tudják, hol is fogjanak hozzá. Itt jön kapóra az alábbi 3 lépéses útmutató, hátha neked is pont erre van szükséged!
1. lépés: Ötlet
Az első és legfontosabb az ötlet. Találd ki, milyen termékkel vagy szolgáltatással rukkolnál elő a piacon. Legyen egyedi, különleges. Valami, amire az emberek azt mondják majd: „De jó, hogy végre valaki erre is gondolt!”. Melyik a jó ötlet? Ami egy problémát megold és lehetőleg olyan probléma legyen, ami sok embert érint. És a mágikus hozzátevő: te ezt profin meg tudod oldani!
2. lépés: Próba
Most, hogy megvan az ötlet, jöhet a tesztelés. Készíts először egy minimálisra szabott változatot a termékből vagy szolgáltatásból. Próbáld ki családon, barátokon, ismerősökön. Kérj visszajelzést, hogy működik-e, mi tetszik benne, de főleg min lehetne javítani. Aztán dolgozd át, tökéletesítsd az ötletet. Így már egy jól működő verzióval vághatsz neki a piacnak.
3. lépés: Indulás
Most már tényleg itt az idő, hogy élesben is kipróbáld magad. Indíts webshopot, nyiss üzletet, hirdesd meg a terméket, szolgáltatást. Használd a közösségi médiát és egyéb csatornákat, hogy minél több emberhez eljuss. És a legfontosabb: légy kitartó! Sok buktató és akadály lesz, de mindenből tanulsz valamit és napról napra jobb leszel.
Nos, ez lenne az egyik útja a vállalkozóvá válásnak. Nem olyan ördöngős, igaz? Bízom benne, hogy végre te is megvalósíthatod az álmaidat, drukkolok Neked!
- Honnan tudom, hogy megéri-e belevágni egy vállalkozásba a biztos fizetés helyett?
Értem az aggodalmad, hiszen a fizetés biztonsága fontos sok ember számára. Én viszont abban hiszek, hogy a szabadság és az önállóság sokkal értékesebb! Hogy megéri vagy sem, ezt senki nem tudja neked megmondani, te kell eldöntsd, mint ahogy azt is, hogy belevágsz vagy sem.
- Honnan tudom, milyen vállalkozásban érnék el sikert?
Ez nagyon jó kérdés! De mivel se nekem, se másnak nincs varázsgömbje, ezt senki nem tudja előre megmondani. Érdemes olyan területet választani, ami igazán érdekel, lelkesít. Illetve fontos felmérni, hogyan tudnád kitölteni a piaci réseket. Keress olyan terméket vagy szolgáltatást, amire van kereslet, de még kevés kínálat. Így nagyobb esélyed lesz a sikerre.
- Hogyan vonjak be befektetőket?
Ha olyan vállalkozást indítanál, amihez jelentősebb pénzösszegre van szükség, érdemes minél hamarabb beszélned potenciális befektetőkkel, cégekkel, bankokkal. Mutasd be nekik az alaposan kidolgozott üzleti terved és győzd meg őket a lehetőségről. Építs ki jó kapcsolatot velük, legyél nyitott. Így jobban megbíznak majd benned és nagyobb eséllyel fektetnek be a cégedbe.
- Milyen buktatókra számíthatok?
Nem akarlak elrettenteni, de rengeteg kihívás vár rád. Számíthatsz pénzügyi nehézségekre, váratlan kiadásokra, megrendelések elmaradására, nehéz ügyfelekre, rosszindulatú partnerekre, ellenőrzésekre. Emiatt fontos, hogy legyen tartalékod. Illetve készülj fel a sok munkára, alvás- és szabadidőhiányra. De ha kitartó vagy, ezeket is átvészeled majd. A lényeg, hogy sose add fel!
Sok sikert:
Lázár Csaba