Van egy csendes gyilkos a munkahelyeken, ami észrevétlenül tizedeli a munkavállalókat. Ha nem vagy résen, hamar elveszítheted a legértékesebb embereidet, hiszen ők vannak a legnagyobb veszélyben! Hogyan ismerhetjük fel a veszélyt még mielőtt túl késő lenne? Mire kell figyelnünk? És egyáltalán vezetőként mi a kötelességünk ezzel kapcsolatosan? Összegyűjtöttem a legfontosabb tudnivalókat.
Melyek a kiégés legfőbb jelei?
Ha valaki kinézetre fáradtnak, energiaszegénynek tűnik, még nem biztos, hogy kiégésről van szó. A kiégésnek ugyanis jellegzetes lelki, mentális tünetei vannak:
- Teljes érdektelenség és motiválatlanság a munka iránt
- Fásultság, érzelmi kimerültség
- Cinikus, negatív attitűd mindennel szemben
- Dühkitörések, türelmetlenség
- Munkahely elkerülése betegszabadságokkal
Ha ezeket észleljük saját magunkon vagy kollégáinkon, mindenképp lépnünk kell!
Mit tehetünk vezetőként?
Vezető pozícióban különösen fontos, hogy időben felismerjük a jeleket. Hiszen rajtunk is múlik a munkatársaink lelki egészsége. Íme, mit tehetünk:
- Rendszeres 1:1 beszélgetések a beosztottakkal – így időben észrevehetjük, ha valami gond van.
- A túlterheltség csökkentése, szabadságok, pihenőidő biztosítása.
- Empatikus segítségnyújtás, motiválás.
- Szükség esetén szakemberhez irányítás.
Ami a beosztottaink kiégését illeti, vezetőként sosem háríthatjuk át rájuk 100%-osan a felelősséget, hiszen része vagyunk a problémának, sőt, sok esetben mi vagyunk az okozói, mert a legjobb embereinket túlterheljük.
Hogyan előzhetjük meg a kiégést a munkatársaknál?
Legyünk résen és ne halogassuk a döntést: figyeljünk a beosztottainkra, beszélgessünk velük rendszersen, kérjünk visszajelzéseket és ha a túlterhelés jeleit látjuk náluk, azonnal cselekedjünk.
Teremtsünk pozitív munkahelyi kultúrát: proaktivan dolgozzunk azon, hogy egy olyan munkahelyi kultúrát teremtsünk, ami támogatja a munkavállalók jólétét.
Szervezzünk csapatépítő tevékenységeket: a közösségi szellem nagy segítséget nyújt a kiégés megelőzésében, ehhez pedig az egyik legjobb eszköz a csapatépítő program, ahol a munkatársak – nem munkahelyi környezetben – együtt érnek el sikereket, együtt oldanak meg olyan kihívásokat, amelyek összekovácsolják a csapatot.
Rugalmas munkaidő: lehetőség szerint biztosíts rugalmas munkaidőt, hogy a munkatársak jobban kezelhessék a munka és magánélet egyensúlyát.
Szakmai fejlődés és képzések: szorgalmazd és jutalmazd a szakmai fejlődést, biztosítsd a munkatársaid számára a képzéseken való részvétel lehetőségét (munkanapként kezeld, fizesd ki a tandíjat).
A kiégés megelőzése és kezelése minden vezető számára kulcsfontosságú. A fent említett lépésekkel nemcsak a munkatársak jólétét szolgáljuk, hanem a vállalkozás sikerét is elősegítjük. Ne feledjük, hogy egy vállalkozás sikere a benne dolgozó embereken múlik!
- Meddig várjak a beavatkozással? Hátha csak rossz passzban van.
Nem érdemes várni. Beszélj vele és biztosítsd róla, hogy 100%-osan támogatod.
- Mi a teendő, ha a dolgozó nem ismeri be, hogy baj van?
Légy tapintatos és empatikus! Mondd el neki, milyen jeleket látsz, és azért szólsz, mert fontosnak érzed a közérzetét. Ne erőltesd, inkább ajánld fel a segítséged és támogatásod!
- Hogyan motiváljam a kiégett embert?
Emlékeztesd, hogy a munkája mennyire fontos neki és a vállalkozás, a csapat számára. Tapintatosan, tartózkodj a tolakodástól! Inkább hallgasd meg, biztasd, dicsérd! Érezze, hogy számítasz rá s hogy ő is számíthad rád.
Ha 2024. január 29.-e előtt olvasod ezt, ajánljuk figyelmedbe az alábbi tréninget: https://artabc.ro/termek/kiut-a-kiegesbol-dr-kadar-annamariaval/
Sok sikert:
Lázár Csaba