Egy szervezet valódi próbatétele az, ha valaki hibázik. Mi történik ezután? Megmutatom, hogy mi történik egy jól működő szervezetben és azt is elmondom, miért nem jó az, amikor bűnbakot keresünk, s az sem, ha megbüntetjük azt, aki hibázik. A 8 részes vezetőképző cikksorozat mai részében a felelősségvállalásról fogunk beszélni.
Mindannyian tudjuk, milyen könnyű mutogatni másokra, amikor valami nem úgy sikerül, ahogy terveztük. Azonban, amikor a vezető vállalja a felelősséget, nem csak a saját hibáiért, hanem a csapatáért is, az egy erős üzenetet küld a szervezetnek.
Miért kellene a vezetőnek felelősséget vállalni minden hibáért?
Mi az oka annak, hogy az alkalmazott hibázott? | Ki a felelős érte? |
Az alkalmazott nem tudja pontosan, mi a dolga, vagy nem világos számára a feladatainak minden részlete. | Felettes, mert nem delegált megfelelőképpen. |
Különböző, személyiségből fakadó okok miatt (figyelmetlen, szétszórt). | Felettes, mert ő alkalmazta a nem megfelelő embert. |
Magánügyi okokból (fáradtság, családi problémák). | A felettes, mert nem elég empatikus. Észre kellene vennie, hogy az embernek emberi problémái vannak. |
Mert emberből van. | Az alkalmazott, ha először követi el ezt a hibát. Ha ismétlődő hiba: a felettes a hibás, mert az ismétlődő hiba már arra utal, hogy az alkalmazott vagy nem tudja, mi a dolga (1-es pont), vagy nem megfelelő a posztra (2-es pont). |
Szándékosan vagy nemtörődömségből. | A felettes. Itt a legfelsőbb szinteken kell keresni a hibást. Mert aki azt alkalmazta, aki a nemtörődömöt felvette, azzal is baj van. |
Láthatjuk, hogy a vezetői felelősségvállalás igencsak fontos szerepet kap egy jól működő vállalkozásban. Tudjuk, hogy az esetek többségében ez egyáltalán nem így működik. A vezető nem empatikus; nem delegál megfelelőképpen, mégis az alkalmazotton veri el a port; rosszul alkalmaz, és még ő áll az erdő felől; a gyenge láncszemeket nem iktatja ki, így romlik az egész csapat munkamorálja.
Gyakorlati lépések a felelősségvállalás erősítéséhez
A felelősségvállalás kultúrájának kialakítása nem történik meg egyik napról a másikra, de néhány egyszerű lépéssel elkezdhetjük ezt a folyamatot:
- Légy nyitott a visszajelzésekre: Kérj visszajelzéseket a csapattól és légy hajlandó megvizsgálni a saját viselkedésedet és döntéseidet.
- Tanuld meg elismerni a hibáidat: A hibáid elismerése nem gyengeség, hanem erősség. Ez azt mutatja, hogy hajlandó vagy tanulni és fejlődni.
- Alakítsd ki a konstruktív visszajelzés kultúráját: Bátorítsd a csapatot, hogy adjanak visszajelzést egymásnak, és alakítsd ki a konstruktív visszajelzés kultúráját a szervezetbe.
- Ne büntess: Az először elkövetett hiba egy lehetőség a fejlődésre, bátorítsd a csapatot, hogy vállalják fel bátran a hibákat, s tanuljatok közösen belőle.
Az igazi vezető felelősséget vállal a saját döntéseiért, és ide beletartozik az is, hogy kik dolgoznak a cégnél és milyen munkát végeznek.
A valódi vezető tehát egy karakán, tisztelettudó, alázatos és felelősségvállaló ember. És még milyen? Kiderül a következő cikkből, találkozunk holnap!
Sok sikert:
Lázár Csaba