Milyen céged lenne, ha minden alkalmazottad úgy viselkedne, mint te? Meg fogsz lepődni: most is ez történik. A munkatársak nem azt teszik, amit mondunk nekik, meg amit leírunk aranybetűkkel a cégünk küldetésében, hanem azt, amit a vezetőtől látnak. Akkor is példát mutatunk, ha egyáltalán nincs szándékunkban – épp itt lehet nagyon elrontani a vezetést. A vezetői cikksorozatunk mai, ötödik részében a példamutatás erejét tárjuk fel.
Miért döntő a vezető példája?
A beosztottak öntudatlanul lemásolják a vezető viselkedését. Ha te lelkiismeretes vagy, ők is azok lesznek. De ha te simlizel, tőlük se várj el mást. Ezért ne csak a száddal prédikálj! Tedd is, amit másoktól elvársz. Csak így leszel hiteles a szemükben.
Hogyan mutass példát hitelesen?
- Éld meg elsőként az értékeidet és elveidet.
- Dolgozz legalább annyit, mint a csapatod.
- Tartsd be a szabályokat, amiket felállítottál.
- Dicsérj másokat, ha jó példát mutatnak.
- Ismerd be nyíltan a saját hibáidat.
Mire figyelj oda a példamutatásban?
- Légy következetes!
- A tetteid beszéljenek, ne csak a szavaid.
- Mindig gondolj arra, hogy figyelnek. Még akkor is példát mutatsz, ha épp nem akarsz.
- Ne várj el olyat, amit te sem teszel meg.
A vezetői példamutatás a vezetés alapja. Ezzel nem csak a munkahelyi kultúrát és a csapat magatartását alakítjuk, hanem a cég teljesítményét és sikerét is meghatározzuk. A példamutatás az, ami elválasztja az igazi vezetőket a többiektől, és ez az, ami lehetővé teszi a pozitív változásokat és a siker elérését.
A valódi vezető tehát egy karakán, tisztelettudó, alázatos, felelősségvállaló és példamutató ember. Készülj, mert a cikksorozat hatodik részében az érzésekről fogunk beszélni, hiszen a hatodik valódi vezetői érték az empátia.
Sok sikert:
Lázár Csaba